Hon- és népismerettanár (OSZTATLAN KÉPZÉS)

• Képzés megnevezése: hon- és népismerettanár osztatlan tanárszak
  • Szakképzettség: okleveles hon- és népismerettanár
  • Képzési terület: pedagógusképzés
  • Képzési forma: nappali tagozat
  • Képzési idő: 8 félév
  • Szakfelelős: Prof. Dr. Bartha Elek
  • Osztatlan tanárképzésben csak 2. szakként választható!

A hon- és népismerettanár szak jellemzői:

A Debreceni Egyetem Néprajzi Tanszékének hon- és népismerettanár képzése (előzménye a néprajztanár képzés) az országban az első, tudatosan, koncepcionálisan, hosszú távú célokat, igényeket szem előtt tartó néprajzi, nemzeti kulturális örökséget átadó tanárképzési program, amelynek törekvése az, hogy a magyar általános és középiskolák számára modern etnográfiai-etnológiai ismereteket, nemzeti kulturális örökségelemeket közvetíteni képes tanárokat képezzen ki.

Célunk olyan etnográfusi és pedagógiai ismeretekkel rendelkező tanárok képzése, akik képesek a magyar kulturális örökség értékeinek, azok sajátosságainak az átadására a magyar köznevelés különböző intézménytípusaiban, illetve a felnőttképzésben és a felsőoktatásban. Cél, hogy a szakon végzett tanárok képessé váljanak pedagógiai kutatások végzésére, fejlesztési feladatok tervezésére, valamint a doktori iskolák keretében megvalósuló tanulmányok folytatására. Cél, hogy a szakon végzett tanárok képessé váljanak a néprajztudomány, a kulturális antropológia, a muzeológia aktuális tudományos eredményeinek megismerésére és azoknak a pedagógiai gyakorlatba történő beépítésére, alkalmazására.

A hon- és népismerettanári oklevél főbb alkalmazási területei:

• a tantárgy oktatása
  • helyi tantervek honismereti tartalmainak kidolgozása
  • kötelező tanórán kívüli tanítási tevékenység (szakkörök, honismereti munka, kulturális örökségelemek szakszerű megismertetése, gyűjtése stb.)
  • helytörténeti gyűjtemények, iskolai gyűjtemények kezelése

További részletek: lásd a képzési programoknál, illetve a tanszéki tanárképzés felelősénél:

Dr. Nagy Éva egyetemi adjunktus: nagy.eva@arts.unideb.hu